Přešlapy developerských projektů

29.05.2025

V posledních měsících jsem navrhovala interiéry do několika nových bytů od developerů – a často jsem trochu litovala budoucí majitelé, že se ještě hodně zapotí, než si v novém domově skutečně vydechnou.

Na první pohled všechno vypadá perfektně: čisté linie, velká okna, volný prostor… ale pak se podíváte blíž – a začnou se objevovat "drobnosti", které můžou při každodenním fungování komplikovat život. Zbytečně.

Nešťastné dispoziční řešení. Kuchyňská linka navržená pro leváka (nic proti levákům, ale praváků je většina). Chybějící zásuvky a vypínače.

A to všechno ve chvíli, kdy je byt prakticky hotový. Instalace rozvedené, podlahy položené, stěny vymalované. Procházím výkresovou dokumentaci, fotografie současného stavu a opět se nestačím divit…

Zdání klame

Možná to znáte. Sen o novém bydlení, nadšení a možná i růžové brýle. Už se vidíte, jak v rohu obývacího pokoje rozbalujete dárky pod vánočním stromkem. Ale právě v téhle fázi bývá klíčové zaměřit se i na věci, které nejsou na první pohled vidět.

Zase ta kuchyně 

Častý kámen úrazu u developerských projektů. Dispoziční řešení kuchyně odpovídají převážně kuchařům levákům. Sice v České republice tvoří leváci přibližně jenom 10 % populace, ale zatím všechny developerské projekty, se kterými jsem se setkala, jsou orientovány pro leváky. Přemýšlím, že mám možná jenom smůlu a tak prohlížím další developerské projekty a jejich dispozice. Někdy je to pokoukání skutečně jenom pro otrlé, ale jak se říká "každé zboží má svého kupce". Možná mám konzervativní názor (nic proti levákům), ale myslím, že zvlášť tento typ projektů pro neurčitého zákazníka, by měl vyhovovat spíš většině.

Jen připomenu, protože už jsem o tom kdysi psala tady. Pro praváka by měl ideální pracovní postup v kuchyni směřovat zleva doprava – tedy: potravinová skříň → lednice → dřez → pracovní plocha → varná deska → trouba. Je to maličkost, která ale dělá při každodenním provozu hodně. Někteří praváci mají kuchyň s dispozicí pro leváka a jsou spokojeni. Samozřejmě, člověk je tvor přizpůsobivý, ale co to zkusit jinak a třeba lépe? 

Kdy oslovit odborníka?

Ideální okamžik pro návrh interiéru není po kolaudaci, ale ve fázi klientských změn – tedy v době, kdy lze ještě upravit dispozici, rozmístění zásuvek, vypínačů, osvětlení nebo rozvodů vody. Tehdy se dají chyby ještě bezbolestně zachránit.

Například nedávno jsem narazila na byt, kde v celé kuchyni nebyla ani jedna zásuvka pro spotřebiče. Jen ze zdi vyvedené roháčky na vodu a odpad. Výsledek? Místo zařizování hezkého domova bude muset klient vysekávat do zdí elektrorozvody. A to opravdu není start, jaký si člověk přeje.

Přijďte včas!

Nový byt si nekupujeme na měsíc. Je to prostor, kde budeme žít roky – a měl by sloužit nám, ne my jemu. Bydlení by mělo být pohodlné, funkční, a hlavně "naše". A o tom je interiérový design – ne o krásných polštářích na gauči, ale o tom, jak se nám bude každý den žít.

Proto, pokud zvažujete koupi nového bytu od developera, udělejte jednu jednoduchou věc: Ozvěte se včas.

Ušetříte si nervy, peníze – a hlavně spoustu zbytečných kompromisů.